Kullanıcı adı:  
Şifre:  
  Şifremi Unuttum
  Yeni Üye
Kurtuluş İlkokulu 4-A Sınıfı   -    Eğitim Geleceğimizdir
 
4-A Sınıf Sitesi
Sırala: A Hite Göre Kategoriye Göre Tum Yorumlar
    Harezmi Eğitim Modeli Nedir? Tarih / 25-05-2020
Bookmark and Share
Arkadaşına Gönder
Bu yazı 919 defa izlendi.
Ekim 2016’daki eğitim çalıştayı ile genel hatları belirlenen ve 2018’de pilot okullarda uygulamaya geçirilen Harezmi Eğitim Modeli, 21.yy becerileri ile donanmış bir neslin yetişmesini sağlamak adına uygulanıyor. Bu uygulama ile hedef, dijital veya robotik teknolojileri tüketen değil, üreten bir toplum haline gelebilmek. 2018’de 14 pilot ilde denenen uygulamadan elde edilen başarı, eğitim modelinin yaygınlaştırılması çalışmalarını giderek hızlandırıyor.

Harezmi Eğitim Modeli ne demek ve şifreleri neler?

Harezmi, Müslüman bilim adamıdır ve algoritma mimarisini babasıdır. Yeni eğitim modelinin Harezmi olarak isimlendirilmesinin nedeni ise, bilgi temelli düşünme, bu düşüncenin makine ve teknolojiye aktarımı konusundaki ilk çalışmaların Müslüman bir şahıs tarafından gerçekleştirilmesinin yaratacağı motivasyondur. Harezmi Eğitim Modeli, teknolojiyi tüketen olmaktan çıkıp, üreten ve şekil veren bir neslin yetişmesini hedefliyor. Bu kapsamda ise, bilgi temelli düşünme biçimini öğrenilirken, disiplinler arası iletişime önem veriliyor ve birden fazla disiplinden yararlanılarak bilgi üretme, yorumlama ve sorunları tanımlama becerilerinin geliştirilmesi sağlanıyor.

Harezmi Eğitim Modeli şifreleri şunlar: Disiplinler arası düşünme, birlikte tasarlama, öğrenme, inşa etme ve üretmedir. Bu sürecin pratiğe yansıyan tarafı ise, farklı branşlara sahip öğretmenlerin ders süreçlerine katılımı şeklinde oluyor. Bilgi temelli düşünme ve farkındalık becerilerinin artırılmasına yönelik çalışmalarla öncelikle bir sorun etraflıca düşünülüyor. Bu aşamada, farklı disiplinlerden de faydalanılıyor. Ardından ise, toplanan veriler yorumlanıp, belirlenen sorunun çözümüne dair öneriler saptanıyor. Son olarak ise, algoritma ile makine ve teknoloji temelinde yapıcı çözümler getiriliyor.

Deneyerek öğrenme modeli denilebilir

Harezmi Eğitim Modeli, klasik eğitim modelinden çok daha farklı ve renkli bir eğitimi ifade ediyor. Bu eğitim sayesinde öğrenilen bilgilerin pratikte kullanılması, bilgi edinme sürecinde birden fazla disiplinden yararlanma, takım halinde hareket etme, düşünme ve yaşama ile yeni bilgiler öğrenme süreçleri yaşanıyor. Buradan hedeflenen şey, 21.yy becerileri ile donanmış kişilerin yetiştirilmesi. Takım çalışmasına yatkın, ayrıca yaratıcı düşünebilen, liderlik ve sorumluluk alabilen, bilgi tabanlı düşünerek hareket eden bireylerin yetiştirilmesi açısından elzem bir eğitim modelini ifade ediyor.

YORUM YAP TÜM YORUMLAR BİLGİLENDİRME HABER ARŞİVİ
   HABERİN YORUMLARI
Bu habere ilk yorumu siz yazabilirsiniz...
   Keyword : Harezmi Eğitim Modeli Nedir?
Bu Haberler de İlginizi Çekebilir
  ÖĞRENCİLER   STEM ETKİNLİK
  GÜNLÜK ÖDEVLER   ÇALIŞMA RAPORU
  OKUMA HIZLARI   OKUMA TIRTILI
  BİZE GÖNDERİN   OYUN OYNA
  DUYURULAR   ETKİNLİK GEÇMİŞİ
    GÜNÜN VİDEOLARI